Na Zanzibarze oraz w Tanzanii występuje malaria a także jej najgroźniejsza odmiana mózgowa (Plasmodium falciparum). Należy się zabezpieczyć biorąc środki profilaktyczne np. MALARONE, który się znakomicie sprawdza z naszych doświadczeń i przede wszystkim nie należy dać się pogryźć moskitom, czyli stosować środki odstraszające owady i używać moskitier, które są w pokojach we wszystkich praktycznie hotelach.

Obecnie nie są wymagane żadne szczepienia przy wjeździe do Tanzanii (w tym na Zanzibar), jednak ta sytuacja się zmienia co jakiś czas więc prosimy przed wyjazdem upewnić się w naszym biurze jakie sa aktualne wymaganie. Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest wymagane TYLKO od osób podróżujących z Kenii i/lub Ugandy lub innego kraju, w którym występuje ta choroba!

Od 2000 roku wśród naszych gości mieliśmy tylko 1 przypadek zachorowania na malarię, który zakończył się szczęśliwie, więc prosimy się zanadto nie obawiać.

Mimo to, MALARIA jest jedną z najgroźniejszych chorób występujących w Afryce, więc prosimy Dowiedz się więcej o malarii!

Inne problemy, na które należy zwrócić uwagę to:

1. Odwodnienie, spowodowane niewystarczającym spożyciem wody i/lub nadużyciem alkoholu.

2. Problemy żołądkowe, sporadycznie, ale zdarzają się. Zazwyczaj nifuroksazyd lub Laremid całkowicie wystarczają jako ratunek. Pod żadnym pozorem nie należy pić wody z kranu i z tego samego powodu uważać na pochodzenie lodu dodawanego do napojów w plażowych barach. Hotelowy lód zazwyczaj jest bezpieczny.

3. Oparzenia słoneczne, zwłaszcza na łodzi, kiedy nie czuje się siły promieniowania słonecznego. Koniecznie prosimy zabrać kremy z wysokim filtrem. Polecamy znakomity P20 firmy Riemann, dostępny w niektórych polskich aptekach internetowych.

LISTA AKTUALNYCH INFORMACJI dotyczących szczepień i zdrowia  w Tanzanii i na Zanzibarze

ŻÓŁTA FEBRA:

W celu rozwiania wszelkich watpliwości dotyczących obowiązku lub braku obowiązku szczepienia przeciwko żółtej febrze, zamieszczamy pismo Rządu Zanzibarskiego informujące o BRAKU OBOWIĄZKU SZCZEPIENIA PRZECIWKO ŻÓŁTEJ FEBRZE (datowane 12.10.2017). Identyczny przepis dotyczy Tanzanii lądowej.

AKTUALIZACJA: 30.01.2020 – PRZEPIS WCIĄŻ JEST AKTUALNY

Pobierz PDF

Yellow Fever ZNZ 2017