Nurkowanie z akwalungiem na Zanzibarze to jedna z głównych atrakcji wyspy. Praktycznie wszystkie wyjazdy, które oferujemy mogą zawierać program nurkowy lub kursy nurkowe i z przyjemnością organizujemy wyjazdy skierowane głównie dla osób kochających podwodne przygody.
Uwaga! Nurkowanie jest sportem wymagającym ukończenia kursu i posiadania ważnej licencji. Istnieje wiele systemów, w których kurs można zrobić, a jednym z najbardziej popularnych jest amerykański system PADI.
Najpopularniejsze kursy w systemie PADI:
1. DSD – (Discover Scuba Diving) kurs dla początkujących, a raczej nurkowanie próbne z instruktorem za rękę, idealne dla osób, które nie są pewne czy im sie ten sport spodoba.
2. OWD – (Open Water Diver) Pierwszy stopień, dający uprawnienia do 18 metrów. Trwa ok 4-5 dni i obejmuje część basenową, teorię oraz 4 nurkowania na wodach otwartych
3. AOWD – (Advanced Open Water Diver) Drugi stopień, dający uprawnienia do 30 metrów. Obejmuje 5 nurkowań specjalizacyjnych i teorię. Trwa 2-3 dni.
4. Rescue – Kurs ratowniczy. Robiąc ten kurs trzeba będzie też ukończyć EFR – kurs pierwszej pomocy na lądzie. Trwa około 5 dni.
5. Divemaster – Kurs dający uprawnienia profesjonalne i możliwość pracy jako podwodny przewodnik i pomocnik instruktora. Można go zrobić w 2 tygodnie, ale większość osób poświęca co najmniej 2 miesiące, ponieważ kluczowe jest doświadczenie w pracy z ludĹşmi i w bazie nurkowej.
Przypominamy też zasady ogólne dla nurków z certyfikatem:
• Należy mieć ze sobą ważną licencję oraz logbook
• Nie należy podczas nurkowania dotykać raf ani żadnych żywych stworzeń (żółwie, delfiny, rekiny wielorybie, etc)
• Nie wrzucamy do wody niedopałków, butelek ani innych śmieci
• Trzymamy się zawsze swoich limitów, na które pozwalają nam nasze uprawnienia
• Zwracamy uwagę na swojego buddy i utrzymujemy z nim stały kontakt podczas nurkowania
• Trzymamy się planu ustalonego przed nurkowaniem z buddym, divemasterem i skipperem łodzi
Specjalność Zanzibaru to delfiny, żółwie i rekiny wielorybie.
Żółwie obecne są cały rok i najczęściej widzimy je w okolicach atolu Mnemba. Delfiny też są obecne przez cały rok, ale spotkać je można jedynie czasami i rzadko w trakcie nurkowania, częściej na powierzchni. Rekiny wielorybie, jak i wieloryby (Hampback) oraz manty wystepują sezonowo, choć zdarzają się wyjątki. Sezonem na rekiny wielorybie jest wrzesień oraz marzec.
Temperatura wody: Ocean Indyjski jest najcieplejszym oceanem. Temperatura wody u wybrzeży Zanzibaru waha sie od 24 do 30 stopni Celsjusza. Najcieplejsza woda jest w lutym i Marcu, najchłodniejsza w lipcu i sierpniu.
Miejsca nurkowe: Większość miejsc nurkowych i raf jest stosunkowo płytka i znajduje sie w rejonach północnych Zanzibaru. Średnia głębokość to około 16-18 metrów. Wyjatki stanowią:
1. Atol Mnemba – Oddalony o 1h drogi łodzią gdzie mamy sciany od 3 do 50 metrów. Jest to najbardziej znane i atrakcyjne miejsce nurkowe w okolicy. Ze względu na odległość robi sie tam zazwyczaj 2 nurkowania.
2. Leven bank – Plateau na środku Pemba Chanel oddzielającego Zanzibar od Pemby, połozonej 30 mil na północ. Głębokość na Leven Bank whaha sie od 20 do 30 i 50 metrów. Jest to też ciekawe miejsce ze wzgledu na szanse zobaczenia rekinów i ryb głębinowych.
3. Misoli i Leon’s wall – Łagodne scianki do 40 metrów.
W okolicach Stone Town i na południu równiez znajdziemy kilka miejsc wartych zobaczenia.
Pemba, północna wyspa archipelagu, posiada zupełnie inną budowę geologiczną od Zanzibaru, który jest typową wyspą koralową. Pemba była niegdyś fragmentem kontynentu afrykańskiego i posiada strome i głębokie ściany. Na Pembie jest dość skromna infrastruktura w porównaniu z Zanzibarem. Ceny także są wyższe niż na Zanzibarze.
Oferujemy chętnym możliwość przelotu z Zanzibaru lub Tanzanii na Pembę i pobyt z nurkowaniem lub bez w jednym z hoteli: Manta Reef lodge 3* na samej północy lub Fundu Lagoon 4* na południu. Obecnie jest kilka mniejszych i tańszych, nowych hoteli, ale wspomniane dwa są najlepszym choć nie najtańszym wariantem.
Istnieje też mozliwość odwiedzenia najciekawszych miejsc nurkowych na pięknym starym dwumasztowcu „SY Jambo”. To jedyny w miare regularny live-a-board w okoicy, mający swoja baze w Mombasie. Standard łodzi jest wysoki, ceny tez nie małe.