INFORMACJE DLA OSÓB WYBIERAJĄCYCH SIĘ Z NAMI NA SAFARI W TANZANII

TZ NParks

Mapa Parków Narodowych i istotnych miejsc w Tanzanii

ZOBACZ WIĘCEJ MAP

ZOBACZ OFERTĘ SAFARI

TRASA PÓŁNOCNA 

Parki Narodowe: SERENGETI, N’GORONGORO, TARANGIRE, LAKE MANYARA
Trasa zazwyczaj rozpoczyna się i kończy w Arushy.

Najbliższe lotnisko lokalne: Arusha (ARU), są także lądowiska na terenie parków.
Najbliższe lotnisko międzynarodowe: Kilimanjaro (JRO)

SERENGETI:

Serengeti to wielki obszar (prawie 15 tys. km2) pokrytej trawą równiny – potężne naturalne pastwisko, którego biały człowiek nie zdążył spustoszyć. Tutaj właśnie, dzięki wielkim obrońcom przyrody, w 1940 r. utworzono rezerwat, a w 1951 r. przemianowano go na park narodowy. Krajobraz parku to bezkresne stepy z pojedynczymi, widocznymi z wielu kilometrów drzewami lub wzgórzami. Czasem bezkresne równiny wydają się płaskie jak stół. Trzeba wtedy stawać na dachu samochodu, by łatwiej dostrzec jakieś orientacyjne punkty. Równinę urozmaica kilka rzek i nieliczne zbiorniki wodne z największym jeziorem Ndutu na południowych krańcach parku. Nieliczne wzgórza porastają rzadkie lasy akacjowe. Widoczność na równinach jest na ogół wspaniała. Doskonale widać wzgórza odległe o dziesiątki kilometrów. Gra świateł, układ chmur, krótkie i piękne wschody i zachody Słońca stwarzają niepowtarzalną bajkową atmosferę. Serengeti zamieszkuje wielu gatunków zwierząt, m.in.: gazele, antylopy, gnu, gazele Tomson’a, gazele Grant’a, nosorożce, hipopotamy, słonie, zebry, bawoły afrykańskie, lwy, żyrafy, lamparty, gepardy, krokodyle. Serengeti jest słynne z corocznych migracji w trakcie, których kilka milionów zwierząt kopytnych przemierza dystans 1000 km w poszukiwaniu świerzych pastwisk. Stada te mają często wiele kilometrów długości.

N’GORONGORO:

Ngorongoro to wygasły olbrzymi krater o średnicy 18-22 km. Jego krawędzie wznoszą się miejscami ponad 2500 m n.p.m. Dno krateru, 600 m niżej, zajmują przede wszystkim bogate naturalne pastwiska. Trawa nigdy nie zdąży wysoko urosnąć, gdyż na bieżąco zjadają ją zwierzęta. Daje to wspaniałe możliwości obserwacji nawet niewielkich drapieżników, jak szakal lub serwal. Zbocze krateru jest stosunkowo strome, jedynie od strony Serengeti stoki są łagodne i zwierzyna swobodnie może opuszczać krater i do niego wracać. Na dnie znajduje się alkaliczne jezioro Magadi, zamieszkane przez hipopotamy słodkie jeziorka, strumyki, liczne zarośla, a nawet malowniczy las akacjowy o nazwie Lorelai. Część ścian krateru, zewnętrzne i jego stoki, pokrywa wspaniały wiecznie zielony górski las pełen leśnych gatunków antylop, jeżozwierzy i lampartów.

TARANGIRE:

Na południowy wschód od słynnej równiny Serengeti w Tanzanii rozpościera się mniej znany, choć nie mniej interesujący pod względem fauny i flory obszar zwany Tarangire. Tysiące zwierząt – wśród nich liczne stada zebr i antylop gnu – zmierzają właśnie tutaj, gdy na Serengeti zaczyna się sucha pora. Wszystko dlatego, że rzeka Tarangire – od której ogromny rezerwat wziął swoją nazwę – nigdy nie wysycha. Zielony płaskowyż przyciąga ponad milion trawożernych zwierząt.

LAKE MANYARA:

Park Narodowy Manyara to niewielki park usytułowany wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Manyara. Zachwyca piękną roślinnością, a zwłaszcza wieloma gatunkami palm. Teren przecinają bystre strumienie. Park zamieszkują liczne gatunki ptaków (m. in. Dzioborożce), hipopotamy, żyrafy, guźce, pawiany, słonie, gnu, lwy i wiele innych.


TRASA POŁUDNIOWA

Parki Narodowe: Selous, Mikumi, Ruaha, Katavi, Mahale Moutains, Gombe Stream

Najbliższe lotnisko lokalne: lądowiska na terenie parków.
Najbliższe lotnisko międzynarodowe: Dar es Salaam (DAR)

SELOUS:

Selous to największy afrykański rezerwat (50 tys. km2) i stanowi 5% powierzchni całej Tanzanii. Położony niedaleko Dar es Salaam, w południowo-wschodniej Tanzanii. Przecinają go dwie rzeki: Ruaha i Rufigi, po których można pływać łódką. Główną atrakcją są słonie (w Selous schronienie znajduje 70% populacji wszystkich zamieszkujących Tanzanię słoni),hipopotamy i krokodyle. Można też podziwiać lwy, antylopy oraz jedne z ostatnich ocalałych czarnych nosorożców .

MIKUMI:

Mikumi National Park znajduje się w środkowo-wschodniej Tanzanii i leży najbliżej Dar es Salaam. Pomiędzy górami Uluguru a Lumango, na obszarze 3230 rozciąga się malownicza sawanna z ogromną ilością imponujących baobabów oraz setkami gatunków dużych i małych zwierząt. Z uwagi na niewielki ruch turystyczny w porównaniu z parkami północy pozostał on w dużej mierze miejscem dzikim. W przeciągu kilku godzin przemieszczania się po Mikumi spotkać można prawie wszystkie zwierzęta: słonie, lwy, żyrafy, bawoły , hipopotamy, wiele odmian małp, antylopy, zebry, olbrzymie marabuty.

RUAHA:

Największy park narodowy Tanzanii i Afryki Wschodniej (powierzchnia ponad 20 tys. km²) jest jednocześnie jednym z najbardziej dzikich i nietkniętych obszarów w kraju. Park ten leży z dala od najczęściej uczęszczanych szlaków safari, a także od dużych miast. Jest niezwykły z racji swojej fauny i flory, a także przepięknych, dzikich krajobrazów. Nazwa parku pochodzi od rzeki Ruaha (Great Ruaha River), a samo słowo od „Ruvaha”, co w języku miejscowego ludu Hehe oznacza właśnie rzekę. Rzeka Ruaha przebiega przez niemal całą wschodnią granicę parku, przyciąga bardo wiele zwierząt różnych gatunków, wśród nich prym wiodą słonie, stada hipopotamów są także gwarantowane. Spotkamy tutaj także w dużej liczbie antylopy – impale, kudu (kudu wielkie występuje tylko w tym parku Tanzanii), elandy, dik diki, żyrafy, zebry, za nimi podążają oczywiście drapieżniki: lwy, lamparty, gepardy, szakale. Na terenie parku występują też zagrożone wyginięciem likaony (wild dogs). W parku Ruaha spotkamy także mnóstwo ptaków, zaobserwowano tutaj przynajmniej 571 różnych gatunków (!), część z nich to ptaki migrujące z Europy, brzegów Australii, Azji, Madagaskaru. Dominujący na tym terenie jest dzioborożec czerwono dzioby.

Park Ruaha bogaty w zwierzynę, a rzadko uczęszczany przez turystów, skryty w buszu jest wspaniałym sekretem Tanzanii J

TRASA ZACHODNIA

Najbliższe lotnisko lokalne: Kigoma lub lądowiska na terenie parków.
Najbliższe lotnisko międzynarodowe: Dar es Salaam (DAR) lub Kilimanjaro (JRO)

KATAVI:

Park ten położony jest w południowo zachodniej części Tanzanii , na wschód od Jez. Tanganyika. Jego powierzchnia to prawie 4500 km², został ustanowiony w 1974 roku, a nazwa pochodzi od imienia legendarnego myśliwego Katabi. Park jest jednym z większych, odległych i dziewiczych parków Afryki, nie ma tu zbyt wielu turystów. W krajobrazie dominują 2 okresowe jeziora Katavi oraz Chada, także obszary leśne porośnięte drzewami  miombo, trawiaste równiny i rzeczna roślinność.

W Katavi występuje niezwykła obfitość gatunków zwierząt; jest tutaj największa w kraju koncentracja bawołów i hipopotamów, wielkie stada słoni, antylopy roan, topi, impale , elandy i wiele innych, co czyni park ten rajem dla drapieżników jak lwy, gepardy, lamparty, likaony. Spotkamy tutaj też sporo gatunków ptaków.

MAHALE  MOUNTAINS:

Park Narodowy Mahale Mountains znajduje się w zachodniej części Tanzanii, na południe od miasta Kigoma, po wschodniej stronie Jeziora Tanganyika, najgłębszego i najdłuższego słodkowodnego akwenu w Afryce.  Park został ustanowiony w 1985r, obejmuje powierzchnię 1 613 km², w krajobrazie dominuje ciągnący się z północnego zachodu na południowy wschód łańcuch górski Mahale, którego najwyższy szczyt sięga wysokości 2462m n.p.m . Jest to jedno z ostatnich miejsc w Afryce, gdzie na wolności żyją szympanse, ich tutejszą populację stanowi zaledwie ok  800 osobników.  Park Mahale jest rzadziej odwiedzany przez turystów niż sławniejszy Gombe  Stream, w którym także są szympanse, można więc liczyć na niesamowite przeżycia na łonie naprawdę dzikiej przyrody, a tropienie tych naczelnych jest niezwykłym, magicznym przeżyciem. Główną atrakcją parku i głównym celem odwiedzających jest właśnie spotkanie szympansów, oprócz tego w tych porośniętych lasami górach można spotkać inne małpy m.in. red colubus, koczkodany, także mnóstwo gatunków ptaków.

Park można odwiedzać cały rok, można się tutaj dostać drogą lądową, powietrzną lub wodną, najłatwiejsza opcja to przelot z Arushy. Uważa się jednak, że najlepszy okres na wizytę w Mahale to czas między majem a październikiem (pora sucha), wtedy jest największa szansa na spotkanie szympansów w większych grupach.

GOMBE  STREAM:

Park Gombe znajduje się w północno zachodniej części  Tanzanii, kilkanaście km na północ  od miasta Kigoma; jest to najmniejszy park w kraju, zajmuje powierzchnię 52 km². Jest to niezwykłe miejsce, jedno z ostatnich w Afryce, które jest domem dla dziko żyjących szympansów. Tutaj od 1960r badania nad tymi naczelnymi prowadzi dr Jane Goodall, jest to najdłużej prowadzony projekt badawczy tego typu na świecie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Nasza oferta obejmuje we wszystkich wypadkach:

– Doświadczonego przewodnika/kierowcę (język angielski)
– samochody 4×4 (Land Rover lub Toyota Landcruiser, 5 lub 7 osobowe, otwierany dach, radio)
– Kucharza (w wersji pod namiotami) i pełne wyżywienie – 3 posiłki dziennie
– Kawa i herbata do posiłków
– opłaty parkowe
– noclegi
– Sprzet kempingowy (w wersji pod namiotami)
– Zazwyczaj doliczamy także noclegi transferowe przed/po safari oraz połączenia lotnicze wewnętrz Tanzanii, w zależności od tego jak wygląda cały program.

Nie obejmuje:
– Transportu do miejsc rozpoczęcia safari (organizujemy zazwyczaj dodatkowo na życzenie klienta)
– Napojów i wody oraz alkoholi w trakcie safari
– Dodatkowych noclegów przed i po safari (organizujemy zazwyczaj dodatkowo na życzenie klienta)
– Dodatkowych transferów nie wymienionych w programie.
– Śpiworów, ważnych pod namiotami i w czasie noclegu na krawędzi krateru Ngorongoro.

Napiwki 
Zwyczajowo po zakończeniu safari daje się kierowcy (przy safari pod namiotami także kucharzowi) napiwki. Są one dobrowolne, jednak przyjmujemy, że uprzejmie jest dać ok 10$/os/dzień każdemu z nich.

Samochody na safari:

4x4 safari car
Na safari używamy samochodów 4×4, specjalnie przystosowanych i wyposażonych do safari

Zobacz nasze przykładowe programy safari

UWAGI

  • W Ngorongoro jest chłodno ze względu na znaczną wysokość nad poziomem morza i należy pamiętać o ciepłym stroju typu polar i zamknięte buty, skarpetki oraz dłuższe spodnie.
  • Zalecamy miękkie torby. W przypadku tras północnych nadmiar bagażu można zostawić w biurze w Arushy. Robi tak wiele osób jadących po safari na Zanzibar.
  • Na lokalnych trasach lotniczych ciężar bagażu to 15 kg./os. Za nadbagaż się dopłaca, ale nie bardzo dużo i zazwyczaj ta kwota podlega negocjacji.
  • Ubranie na safari powinno być lekkie i wygodne w jak najmniej jaskrawych kolorach, bo te odstraszają zwierzęta. Poza szczególnymi przypadkami kiedy wyraźnie zaznaczony jest trekking (np. Góry Mahale) nie potrzebujemy innych butów niż sandały i/lub lekkie buty sportowe.
  • W większości lodge’y na safari prąd jest z generatorów i jest rano oraz wieczorem. Wystarcza to na naładowanie baterii w aparatach, kamerach i telefonach.
  • Zasięg komórkowy jest różne, ale jest zwłaszcza w okolicach lodge’y na terenie parków.
  • Wifi w lodgach zazwyczaj jest, ale płatne dodatkowo.
  • Polecamy stosować się do sugestii i porad przewodników, którzy dobrze wiedzą co jest bezpieczne i jak zapewnić naszym gościom maksimum wrażeń.

ORAZ W JĘZYKU ANGIELSKIM SPORO DETALI DLA DOCIEKLIWYCH

201617-safari-terms-and-info-01a

201617-safari-terms-and-info-04

201617-safari-terms-and-info-05

201617-safari-terms-and-info-06

ZOBACZ OFERT SAFARI

Serengeti

Ngorongoro

Lake Manyara

tarangire

Selous

Mikumi