Informacje ważne i praktyczne  dla osób jadących
do Tanzanii i/lub na Zanzibar z biurem ZANZI

Aktualizacja 25.01.2022

  • 16 marca 2022 ZNIESIONO OBOWIĄZKOWE TESTY PCR przed przylotem do Tanzanii i/lub na Zanzibar DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH!!! link do dokumentu TUTAJ
  • 1 lipca 2021 otwarto nowy terminal lotniska na Zanzibarze. Mimo to Qatar Airways i wiele innych przewoźników wciąż korzysta ze starego terminala.
  • Nowe przepisy Covidowe w Tanzanii i na Zanzibarze od 4 maja 2021 (ostatnia aktualizacja 9 września 2021):Wszyscy podróżujący do Tanzanii mają obowiązek wypełnić w ciągu 48 h przed przylotem, online formularz Traveler Surveillance Form, dostępne pod linkami: Do Tanzanii lądowej https://afyamsafiri.moh.go.tz  i przylot na Zanzibar https://healthtravelznz.mohz.go.tz
  • Od marca 2021 na Zanzibarze wprowadzono kary od 700 do 10 000 USD za nieodpowiedni strój w przestrzeni publicznej. W mieście, którego zwłaszcza dotyczy przepis, ale także w wioskach należy mieć zakryte ciało od ramion do kolan. Na plaży przepis nie obowiązuje. Nie stosowanie się do przepisu karane jest jako przestępstwo karne.
  • Według ostatniej aktualizacji w Tanzanii lądowej i na Zanzibarze NIE SĄ wymagane zaświadczenia o negatywnym teście na Covid-19, chyba, że wymaga tego kraj wylotu pasażera lub linia lotnicza. Te informacje należy sprawdzić dokładnie przed wylotem.
  • Tanzania nie dostarcza wiarygodnych danych na temat liczby zachorowań na Covid-19, jednak z naszych informacji wynika, że nie pojawiła się w 2020 roku fala zachorowań lub przeciążenie szpitali. Pozwala to sądzić, że pandemia w tym kraju przebiega bardzo łagodnie.
  • Od czerwca 2019 roku wprowadzono w Tanzanii lądowej CAŁKOWITY zakaz wwożenia, kupowania i posiadania plastikowych toreb. Zakaz może być także egzekwowany na terenie Zanzibaru. Zakaz nie dotyczy opakowań medycznych i kosmetyków. Zalecamy jednak niezabieranie ze sobą plastikowych opakowań i stanowczo torebek jednorazowych. Dotyczy to także zakupów w sklepach wolnocłowych na lotnisku.
  • Na lotnisku po przylocie na miejsce w każdym wypadku czeka na Państwa kierowca z kartką z Państwa nazwiskiem. Zazwyczaj jest to nazwisko osoby, która się z nami kontaktowała i występowała jako osoba zgłaszająca, ale zdarza się, że użyte może zostać nazwisko innego uczestnika wyjazdu. Z góry przepraszamy także za ewentualne błędy w pisowni 😉
  • Wizy kupuje się samodzielnie na lotnisku po przylocie na miejsce. Koszt 50$, nie potrzeba zdjęć. Preferowana jest płatność karta kredytową, ale może być także gotówka. Istnieje także możliwość zakupienia wizy online, link: https://eservices.immigration.go.tz/visa
  • Przy niektórych wylotach międzynarodowych z Zanzibaru zwłaszcza, ale także z Dar es Salaam i Kilimanjaro pobierany bywa podatek w wysokości 48 USD/os. Niektóre linie wliczają go w cenę, ale nie wszystkie. Bardzo prosimy mieć na wszelki wypadek przy sobie gotówkę, ponieważ tego podatku nie można opłacić kartą kredytową!
  • Bilety na trasach lokalnych są elektroniczne. Osobom lecącym z Arusha/JRO/Moshi lub z któregoś z Parków Narodowych przekaże je kierowca na miejscu. Na innych trasach przesyłamy bilety w formie elektronicznej przed rozpoczęciem wyjazdu.
  • Paszport każdego uczestnika musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu.
  • Przy przekraczaniu granicy Tanzanii sprawdzana bywa czase tzw „żółta książeczka” i wpis potwierdzający posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko żółtej febrze. Obecnie przepis ten dotyczy tylko osób podróżujących z Kenii i/lub Ugandy, jednak zmiany są wprowadzane często i bez ostrzeżenia, więc zalecamy zrobienie szczepienia przed wylotem na minimum 2 tygodnie przed wyjazdem i zabranie ze sobą „żółtej książeczki”. Inne szczepienia są zalecane, nie obowiązkowe, ale warto niektóre zrobić jak np. meningokoki, tyfus, tężec, polio, żółtaczki.
  • Ubezpieczenie Turystyczne, które mają Państwo w pakiecie obejmuje:

–  Pokrycie lub zwrot kosztów leczenia w tym COVID-19 do 40 000 Euro.

–  Pomoc na wypadek przymusowej izolacji i kwarantanny za granicą z powodu COVID-19 100 euro / dzień do 10 dni

Wszyscy nasi Goście mają jeden identyczny numer polisy ubezpieczeniowej: 500004141
CENTRUM ALARMOWE / HELP LINE 24H MONDIAL ASSISATANCE +48 22 564 06 25
W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia w pierwszej kolejności należy zgłosić wypadek do Centrum Alarmowego 24H MONDIAL ASSISATANCE, które współpracuje z Wiener TU S.A.!

Ubezpieczenie nie obejmuje nurkowania ani uprawiania sportów ekstremalnych! Szczegółowe warunki ubezpieczenia znajdą Państwo na naszej stronie www.zanzi.pl w zakładce „Informacje”, tutaj: https://zanzi.pl/warunki-ubezpieczenia/ Pakiet Optimum

  • Przypominamy, że przed wyjazdem na safari warto poprosić kierowcę, żeby zatrzymał się w supermarkecie na terenie Centrum Handlowego AIM Mall w Arushy gdzie można tanio kupić wodę mineralną, piwo i wino na zapas, na czas safari. Woda w samochodach jest, ale dobrze zrobić dodatkowy zapas. Uwaga: kierowcy czasami próbują pojechać w inne miejsce, stanowczo trzeba nalegać na to konkretne Centrum handlowe, bo jest tam najtaniej i najlepsze zaopatrzenie.
  • Napiwki po Safari i są uznaniowe. Zaleca się 5$/os za dzień Safari.
  • Na safari nie potrzeba zabierać specjalnego stroju ani obuwia. Wystarczą zwykłe sandały i letnia odzież. Nie powinno się jednak zabierać bardzo kolorowych i jaskrawych ubrań, bo zwierzęta bywają płochliwe i reagują zarówno na hałas jak i jaskrawe barwy.
  • Noc, którą spędzą Państwo w Ngorongoro będzie najchłodniejszą nocą całego safari. Krater znajduje się na dużej wysokości. Wieczorem i rano trzeba mieć cieplejszy strój z długim rękawem a nawet polar.
  • Przypominamy o profilaktyce antymalarycznej. Polecamy Malarone, dobry i sprawdzony środek. W przypadku obaw czy nie zachorowali Państwo na malarię, prosimy zrobić natychmiast test na obecność pasożyta. Testy można zrobić w każdym większym mieście a także a nawet w wioskach na miejscu. Przy okazji dodam, że objawy malarii wystąpić mogą najwcześniej po 7 dniach a szanse zachorowania są mikroskopijne, zwłaszcza jeśli stosuje się profilaktykę. Poza środkami farmaceutycznymi jak Malarone nieodzowna jest tradycyjna technika w postaci repelentów i moskitier. Zwykłe preparaty jak Off czy Autan działają równie skutecznie co droższa Mugga.
  • Jeśli na Zanzibarze zdecydują się Państwo na wycieczkę „Safari Blue”, czyli całodniową wycieczkę snorkelingową na wysepki południowego Zanzibaru, warto zabrać wygodne buty z pianki przystosowane do chodzenia po rafie. Zwykłe klapki mogą być niewystarczające. Zalecamy też wziąć własną maskę, rurkę i płetwy, mimo, że sprzęt ten jest w cenie wycieczki. Prywatny sprzęt jest zazwyczaj wygodniejszy i lepiej dopasowany, ale decyzja zależy od Państwa i ilości bagażu. Ważne: Należy założyć kostium kąpielowy pod ubranie. Na łodziach nie ma przebieralni. Nie ma także ręczników kąpielowych, trzeba zabrać własne lub hotelowe.
  • Znakomicie chroni przed słońcem P20 firmy Riemann, polecam!
  • Na problemy żołądkowe sprawdza się świetnie NIFUROKSAZYD. Poza tym zabieramy standardowe leki przydatne w podróży zwłaszcza środki dezynfekujące na skaleczenia i otarcia.
  • Na trasie międzynarodowej mogą Państwo zabrać 2 x po 23kg w przypadku np. linii KLM lub 30 kg. W przypadku Air Emirates lub Quatar Airways, jednak na trasach lokalnych (przelot z Arushy na Zanzibar) dopuszcza się 15 kg bagażu na osobę, każdy dodatkowy KG kosztuje ok. 2$, ale rzadko taka dopłata jest pobierana lub można negocjować.
  • Bankomaty są w Dar es Salaam, w Arushy. Na Zanzibarze w mieście i w Kiwengwa. Kurs przeliczenia PLN na Szylingi Tanzańskie jest dość korzystny, ale jednorazowo można maksymalnie wypłacić 400 000 szylingów za co jest pobierana – bez względu na wysokość wypłaty – opłata w wysokości 27 000TSH (ok 60 PLN) To bardzo dużo niestety.
  • Biorąc gotówkę, najlepiej wziąć USD, większe nominały 50, 100. Bardzo ważne by były to nowe banknoty nie starsze niż 2009 r., bo stare trudniej wymienić lub wcale się nie da. Im nowsze tym lepsze.
  • Będą Państwu potrzebne zarówno USD jak i szylingi Tanzańskie. Ceny w USD dotyczą typowych atrakcji turystycznych jak nurkowanie, zakupy w droższych sklepach, etc, natomiast w restauracjach, lokalnych sklepach i barach ceny są w szylingach.
  • Kurs 1 USD do szylinga: 1 USD = 2300 TSH (czasem więcej)
  • Od marca 2019 roku zlikwidowano w Tanzanii lądowej i na Zanzibarze praktycznie wszystkie prywatnie prowadzone kantory. Oficjalnie wymiana pieniędzy jest możliwa tylko w bankach, czyli w mieście i jednym banku w Kiwengwa. Po przylocie na Zanzibar w hali przylotów są 2 kantory, które mają wciąż prawo działać i ale mają fatalny kurs. Przy wyjściu z hali jest kolejny kantor z lepszym nieco kursem, ale najlepiej wymienić gotówkę w 2 budkach bankowych przy parkingu lotniskowym po wyjściu z lotniska. Poza tym w mieście i w kilku miejscach na wyspie działają kantory nie legalne co oznacza, że nie ma gwarancji czy i kiedy będą otwarte. Warto zatem wymienić gotówkę zaraz po przylocie. Ta sama sytuacja jest w Dar es Salaam i w Arushy.
  • Elektryczność w Tanzanii i na Zanzibarze 220V i wtyczki angielskie, ale w większości hoteli są adaptery. Polecamy jednak zabrać swój.
  • Internet i Wifi są generalnie w hotelach i w restauracjach dostępne, ale czasem, jakość połączenia pozostawia wiele do życzenia. Niezłym pomysłem jest kupienie na lotnisku w hali przylotów karty SIM z transferem danych LTE  i 3G. Koszt 10-20 USD l / tydzień. Można doładowywać samodzielnie.
  • W drodze z lotniska na Zanzibarze do miasta jest stosunkowo dobrze zaopatrzony sklep z alkoholem ZMMI (Otwarty pon-pt. 9.00 – 21.00, sob. 10.00 – 18.00). na wyspie markety o dobrym zaopatrzeniu sa także w Kiwengwa i w Nungwi, Jambiani i mały w Matemwe
  • Prosimy pamiętać, że w gorącym, tropikalnym klimacie należy pić dużo wody.

Ważne  kontakty (prosimy o zapisanie w telefonie):

Matylda Pniewska: (w Polsce) +48 606 706 459 (Telefon i WhatsApp)

Gosia Wojda: (w Polsce): +48 691 136 959 (Telefon i WhatsApp)

Telefon Centrum Alarmowego UNIQA 24h +48 22 575 90 80, FAX +48 22 575 90 82

 

Nurkowanie na Zanzibarze:

Zaprzyjaźniona z nami Baza Nurkowa Spanish Dancer ulokowana jest w Nungwi na plaży nie daleko The Z Hotel i Nungwi Inn oraz Restauracji Mangis.

David (manager bazy nurkowej Spanish Dancer w Nungwi) – +255 777 417717

Dla osób, które chcą nurkować napółnocno-wschodnim wybrzeżu polecamy zaprzyjaźnioną bazę DIVE POINT, która mieści się na terenie Sunshine Marine Lodge, znajdującego się 30 min samochodem od Nungwi i 15 minut od Matemwe (skąd jest organizowany darmowy transfer do/z bazy). Baza znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu, niedaleko plaży Mbuyuni i dokładnie vis a vis Atolu Mnemba.

Kontakt znajda Państwo na stronie: www.divepointzanzibar.com

Czego nie róbmy na Zanzibarze?
– Nie rozdawajmy dzieciom pieniędzy, to bardzo demoralizujący proceder i uczy żebrania. Jeżeli chcemy poczuć się lepiej możemy podarować długopis lub piłkę, ale nie pieniądze.

– Nie chodźmy w bikini po wioskach, ani roznegliżowani po mieście, to narusza miejscową tradycję i kulturę i może być uznane za bardzo obraźliwe. Na plaży nie ma problemu.

– Nie kupujmy muszli i raf ani sami ich nie zbierajmy. Wywożenie i wwożenie do Polski większości gatunków jest zabronione. Niestety MSZ nie opublikował jak dotąd odpowiedniej i precyzyjnej listy.

– Nie chodźmy po rafie w czasie odpływu bez butów, jest na niej dużo jeżowców i innych kłujących oraz trujących organizmów.

– Nie przykładajmy europejskiej miary czasu do miejscowego tempa i nie denerwujmy się czekając często długo na posiłek lub napój w restauracji. Tak już jest.

– W czasie Ramadanu, kiedy wszyscy poszczą, nie pijmy i nie jedzmy publicznie.

– Nie wolno fotografować żołnierzy, policjantów, posterunków policji.

 

Co należy lub wypada robić na Zanzibarze?

– Uśmiechajmy się i odpowiadajmy uśmiechem na uśmiech

– Nauczmy się podstawowych zwrotów grzecznościowych, żeby nie wypaść na ignorantów

– Robiąc komuś zdjęcie zapytajmy uprzejmie czy nie ma nic przeciwko temu, bo niektórzy, zwłaszcza kobiety mogą sobie tego nie życzyć.

 

W kwestii aktualnie najfajniejszych restauracji z dobrym jedzeniem, muzyką itp., prosimy o kontakt, podpowiemy aktualnie najlepsze rozwiązania.

 

ZANZIBAR w skrócie

  • Czas – Zanzibar (GMT +3) ma w stosunku do Polski jedna (czas letni) lub dwie (czas zimowy) godziny różnicy, czyli niewiele i podróż na wyspę nie wiąże się z adaptacją do innej strefy czasowej. Dzień i noc praktycznie cały rok trwają po 12h a słońce wschodzi około 6.00 i zachodzi około 18.00. Roczne różnice pomiędzy latem a zimą wynoszą zaledwie 22 minuty.
  • Waluta – Szyling Tanzański TZS. Kurs wymiany około 2200 TZS za 1 USD. Zabierając gotówkę najlepiej zabrać USD i koniecznie najnowsze możliwe. Wymiana starszych banknotów bywa trudna lub nie możliwa. Bankomaty na wyspie są tylko w mieście. Największy banknot Tanzański to 10 000 TZS czyli ma wartość nie wiele ponad 4 USD, należy mieć większy portfel na lokalną walutę.
  • Język urzędowy – Suahili a na drugim miejscu angielski. Ze względu na zwiększającą się z roku na rok ilość turystów coraz więcej osób na miejscu mówi w innych językach, także po Polsku, ale to wciąż nieliczne przypadki.
  • Ważne telefony – Zawsze trzeba mieć zapisany telefon alarmowy do naszego ubezpieczyciela oraz do hotelu, w którym mieszkamy i do nas. Polska Ambasada znajduje się w Dar es Salaam Ambasada RP w Dar es Salaam
    Telefon: +255 746 72 99 45
    daressalaam.msz.gov.pl
  • Dokumenty – Paszport ważny minimum 6 miesięcy jest niezbędny, żeby wsiąść na pokład samolotu, ale także aby otrzymać wizę turystyczną zawsze ważną do 3 miesięcy. W paszporcie potrzebna nam będzie minimum 1 strona na wizę. Wizy kupuje się na lotnisku przy wjeździe za 50 USD/os. Lub online (link). Uwaga Visa online niezbyt dobrze działa, nie wpadajmy w panikę, na lotnisku też się uda . Płatność kartą kredytową jest preferowana. Zdjęcia do wizy nie są potrzebne. W przypadku wynajmu samochodu potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy i wykupienie na miejscu pozwolenia (ok 15 USD), zazwyczaj pozwolenie załatwia wynajmujący. Do zezwolenia na wynajem auta do 30 dni nie potrzeba zdjęcia, powyżej 30 dni trzeba mieć zdjęcie. Żółta książeczka z dokumentacją szczepień w ostatnich latach NIE była wymagana, ale ta sytuacja może się zmienić w każdej chwili. Obowiązek szczepienia przeciwko żółtej febrze bywa wprowadzany z dnia na dzień, jeżeli w ościennych krajach pojawią się nawet pojedyncze przypadki. Inne szczepienia poza żółtą febrą nigdy jak dotąd nie były wymagane. Bieżące informacje na ten temat najlepiej sprawdzić przed wylotem. Prosimy o kontakt z nami.
  • Kiedy przyjechać – Cały rok jest dobrym czasem poza porą deszczową w kwietniu i maju. Pora deszczowa też może być udana, ale gwarancji nie ma. W czasie pory deszczowej ceny są najniższe w roku, ale poza ryzykiem pogodowym wiele hoteli na wyspie się zamyka na czas remontów i wakacji personelu. Okres wakacji letnich w Europie, czyli lipiec i sierpień to wysoki sezon i wysokie ceny. Okres Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra to najwyższy sezon i najwyższe ceny w roku. Dobre okresy na przyjazd w kontekście cen i pogody to listopad i marzec.
  • Temperatury – Od czerwca do października temperatury są umiarkowanie wysokie ok 25-30 stopni Celsjusza. Od Listopada do marca są wysokie, ponad 30 stopni, zwłaszcza te odczuwalne. W lipcu i sierpniu oraz w grudniu i styczniu wieją wiatry co daje dodatkową naturalną „klimatyzację”, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu wyspy. Duża wilgotność powoduje, że przy braku wiatru odczuwalna temperatura jest wyższa. Najgorętsze jest zawsze miasto (Stone Town)
  • Lotnisko (dojazd) – Na Zanzibarze znajduje się jedno lotnisko międzynarodowe Zanzibar International Airport (ZNZ) imienia prezydenta Karume. Lotnisko jest małe i przypomina bardziej dworzec PKS niż duży port lotniczy. Nowe lotnisko jest w budowie od 2014 roku, ale wciąż nie ukończone. Pas startowy pozwala jednak na lądowanie dużych międzykontynentalnych samolotów. Lotnisko jest pod Stone Town, zaledwie 15 minut samochodem od starówki i ok godziny jazdy od większości plaż z hotelami. Taxi z lotniska do miasta kosztuje ok. 15 USD a do większości miejsc, gdzie są hotele ok 50 USD. Obecnie na Zanzibar lata sporo linii lotniczych oraz czarterów. W sezonie zimowym z Polski latają czartery Itaki i TUI. Dobre rejsowe połączenia z przesiadkami ma Air Emirates, Quatar Airways i KLM.
  • Komunikacja – Na Zanzibarze jest transport publiczny, nie drogi w postaci autobusów i tzw. Dala dala, lokalnych mniejszych i zazwyczaj bardzo zatłoczonych pojazdów. Wyspa jest dobrze skomunikowana, ale podróż lokalnym transportem może dla przybysza z Europy stanowić wyzwanie. Koszt podróży zazwyczaj wynosi mało, bo między 1000 a 5000 TZS w zależności od trasy, niemniej jest to przygoda. Większość turystów decyduje się na taksówki, których jest mnóstwo. Wszystkie taksówki muszą być zarejestrowane i posiadać licencję. Większość taksówek to 5-6 osobowe minibusy, więc można podzielić w kilka osób koszt transportu. Wynajem samochodu jest teraz bardzo ułatwiony i w mieście jest sporo firm oferujących różne samochody do wynajęcia, najczęściej małe terenowe. Koszt wynajmu samochodu waha się od 20 do 45 USD/dobę w zależności od czasu wynajmu i rodzaju samochodu. Konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy i permit wykupywany na miejscu za 20 000 TZS. Uwaga: na Zanzibarze częste są problemy z zakupem benzyny. Można wynająć tez skuter lub motocykl, ale to nie jest bezpieczne zwłaszcza dla mało doświadczonych kierowców. Ruch na Zanzibarze jest lewo stronny (angielski).
  • Zdrowie i ubezpieczenie – Żółta febra nie stanowi zagrożenia, ale bywa wprowadzany obowiązek posiadania żółtej książeczki z dowodem szczepienia przeciwko żółtej febrze. Malaria występuje już bardzo rzadko, ale jednak jest, także jej groźna odmiana mózgowa. Zalecane, ale nie obowiązkowe jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Należy stosować repalenty i moskitiery. Najczęstsze przypadki wśród turystów to odwodnienie spowodowane nie piciem odpowiedniej ilości wody i wysoką temperaturą, poparzenia słoneczne oraz kłopoty żołądkowe, na które wystarczy zastosować te same preparaty co w Polsce. Apteki na Zanzibarze są dobrze zaopatrzone i jest ich sporo, zwłaszcza w mieście a większość leków można kupić bez recepty. Należy bezwzględnie pamiętać o dezynfekowaniu skaleczeń, otarć i zadrapań. Zakażenia w tropikalnym klimacie rozwijają się bardzo szybko i mogą okazać się poważne. Koniecznie należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Na miejscu są mniejsze kliniki i szpitale w mieście, gdzie w przypadku poważniejszego problemu należy się udać a rachunki w nich mogą okazać się nie małe więc bez ubezpieczenia, które zwróci koszty może to być bardzo kosztowny wyjazd. Osoby uprawiające nurkowanie z akwalungiem i/lub kite surfing, powinny pamiętać o ubezpieczeniu obejmującym uprawianie tych sportów. Na Zanzibarze, w Matemwe znajduje się komora dekompresyjna.
  • Bezpieczeństwo – Wraz z coraz większą ilością turystów odwiedzających Zanzibar zwiększa się przestępczość i niepożądane zjawiska jak prostytucja czy handel nielegalnymi używkami. Trzeba zachować bardzo dużą ostrożność przy propozycjach z tego zakresu, ponieważ kilka przypadków zakończyło się już tragicznie. Mimo to Zanzibar wciąż jest wyspą bezpieczną i przyjazną. Chodzenie nocą samotnie po mieście nie należy do dobrych pomysłów. Nungwi i Kedwa też maja kilka zakamarków, gdzie na pierwszy rzut oka widać, że nie koniecznie trzeba się pchać. Należą do takich miejsc bardzo lokalne bary usytułowane na ogół gdzieś na obrzeżach, głośne i pełne pijanych osób. Kradzieże się zdarzają, ale w większości wypadków na własne życzenie. Należy pilnować swoich rzeczy w miejscach publicznych, zwłaszcza portfeli i telefonów komórkowych. W hotelach dobrze zostawiać wartościowe przedmioty w sejfie. W tej kategorii znajduje się też bezpieczeństwo poruszania się wynajętym pojazdem. Ruch w niektórych miejscach jest spory a niektórzy miejscowi kierowcy jeżdżą bardzo szybko i niebezpiecznie. Trzeba bardzo ostrożnie jeździć zwłaszcza motorem lub skuterem, bo o wypadek nie jest trudno.
  • Telefony i Internet – Polskie komórki działają na Zanzibarze bez problemowo, ale oczywiście koszt połączenia jest wysoki. Na miejscu można kupić miejscowa kartę telefoniczna z pakietem rozmów i pakietem danych 3G /LTE. Na lotnisku sprzedawane są takie karty za 20 USD za tygodniowy pakiet. Faktycznie można za to samo zapłacić ok 5 USD, jeśli kupi się tyko kartę i doładowanie oraz samemu wybierze pakiet danych. Tygodniowy pakiet 10GB w pakiecie sieci Zantel kosztuje 12 500 TZS, jeśli się go samemu aktywuje, więc znacznie mniej niż 20 USD, ale tam instalacje robią za nas. Internet na wyspie jest powszechnie dostępny. W hotelach na ogół bezpłatnie w restauracjach na hasło dla gości. 3G i LTE działają tez bardzo dobrze, poza nielicznymi lokalizacjami. Może prędkość pozostawia sporo do życzenia i zdarzają się awarie, ale ogólnie komunikacja jest i nie jest zła.
  • Podsumowanie: Nie spiesz się, uśmiechaj się do innych, pamiętaj, że jesteś gościem więc szanuj miejscową kulturę, zwyczaje i przyrodę.
  • Może to zabrzmi niedorzecznie, ale na Zanzibarze nie jest najlepszym pomysłem iść do restauracji bardzo głodnym. A to z tego powodu, że czas płynie tu inaczej i oczekiwanie na posiłek może potrwać długo lub bardzo długo. W myśl zasady Pole, Pole, (powoli, powoli) nikt się tu nie spieszy i na nic zda się poganianie kelnera. Zaplanujmy zatem wyjście wcześniej, zanim głód ściśnie na kiszki