Ważne aktualności:

 • 15 sierpnia 2019 na lotnisku Kilimanjaro (JRO) wprowadzono bez uprzedzenia nowe procedury wizowe, które zajmują od 2 do 3h stania w 3 kolejkach, bo infrastruktura i logistyka do nowych zmian nie została dostosowana. Sugerujemy załatwianie sobie wiz Tanzańskich online przed wyjazdem. Proces trwa 7 dni. Powyżej link do wiz online.
 • Od czerwca 2019 w Tanzani lądowej i na Zanzibarze wprowadzono całkowity zakaz używania toreb plastikowych. Zakaz dotyczy także wwożenia ich na teren kraju.

ZANZIBAR

 • Czas – Zanzibar (GMT +3) ma w stosunku do Polski jedna (czas letni) lub dwie (czas zimowy) godziny różnicy, czyli nie wiele i podróż na wyspę nie wiąże się z adaptacją do innej strefy czasowej. Dzień i noc praktycznie cały rok trwają po 12h a słońce wschodzi około 6.00 i zachodzi około 18.00. Roczne różnice pomiędzy latem a zimą wynoszą zaledwie 22 minuty.
 • Pieniądze. Waluta miejscowa to Szyling Tanzański TZS. Kurs wymiany wynosi około 2280 TZS za 1 USD. Zabierając gotówkę najlepiej zabrać USD i koniecznie najnowsze możliwe. Wymiana starszych banknotów bywa trudna lub nie możliwa. Bankomaty na wyspie są tylko w mieście i jeden w Kiwengwa. Za każdą wypłatę z bankomatu pobierana jest spora prowizja, niezależna od kwoty wypłacanej gotówki w wysokości ok 25 PLN w przeliczeniu. Największą sumą możliwą do jednorazowej wypłaty w bankomacie jest 400 000 TZS (ok 175 USD). Wymiana gotówki jest od marca 2019 możliwa tylko w bankach, kantory zostały zdelegalizowane (Czyli w mieście lub w Kiwengwa) i 3 kantorach wewnątrz hali przylotów na lotnisku, gdzie kurs jest bardzo zły zwłaszcza w 2 przy miejscu odbioru bagażu. Gdzieniegdzie działają kantory nielegalne np. w Nungwi i w mieście, ale nie zawsze łatwo je znaleźć.  Największy banknot Tanzański to 10 000 TZS czyli ma wartość nie wiele ponad 4 USD, należy mieć większy portfel na lokalną walutę.
 • Język urzędowy – Suahili a na drugim miejscu angielski. Ze względu na zwiększającą się z roku na rok ilość turystów coraz więcej osób na miejscu mówi w innych językach, także po Polsku, ale to wciąż nieliczne przypadki.
 • Ważne telefony – Zawsze trzeba mieć zapisany telefon alarmowy do naszego ubezpieczyciela oraz do hotelu, w którym mieszkamy i do nas. Polska Ambasada znajduje się w Dar es Salaam
  Ambasada RP w Dar es Salaam
  Telefon: +255 746 72 99 45
  daressalaam.msz.gov.pl
 • Dokumenty – Paszport ważny minimum 6 miesięcy jest niezbędny, żeby wsiąść na pokład samolotu, ale także aby otrzymać wizę turystyczną zawsze ważną do 3 miesięcy. W paszporcie potrzebna nam będzie minimum 1 strona na wizę. Wizy kupuje się na lotnisku przy wjeździe za 50 USD/os. Lub online (link wyżej) Płatność kartą kredytową jest preferowana. Zdjęcia do wizy nie są potrzebne. W przypadku wynajmu samochodu potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy i wykupienie na miejscu pozwolenia (ok 15 USD), zazwyczaj pozwolenie załatwia wynajmujący. Do zezwolenia na wynajem auta do 30 dni nie potrzeba zdjęcia, powyżej 30 dni trzeba mieć zdjęcie. Żółta książeczka z dokumentacją szczepień w ostatnich latach NIE była wymagana, ale ta sytuacja może się zmienić w każdej chwili. Obowiązek szczepienia przeciwko żółtej febrze bywa wprowadzany z dnia na dzień, jeżeli w ościennych krajach pojawią się nawet pojedyncze przypadki. Inne szczepienia poza żółtą febrą nigdy jak dotąd nie były wymagane. Bieżące informacje na ten temat najlepiej sprawdzić przed wylotem. Prosimy o kontakt z nami.
 • Kiedy przyjechać – Cały rok jest dobrym czasem poza porą deszczową w kwietniu i maju. Pora deszczowa też może być udana, ale gwarancji nie ma. W czasie pory deszczowej ceny są najniższe w roku, ale poza ryzykiem pogodowym wiele hoteli na wyspie się zamyka na czas remontów i wakacji personelu. Okres wakacji letnich w Europie, czyli lipiec i sierpień to wysoki sezon i wysokie ceny. Okres Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra to najwyższy sezon i najwyższe ceny w roku. Dobre okresy na przyjazd w kontekście cen i pogody to listopad i marzec.
 • Temperatury – Od czerwca do października temperatury są umiarkowanie wysokie ok 25-30 stopni Celsjusza. Od Listopada do marca są wysokie, ponad 30 stopni, zwłaszcza te odczuwalne. W lipcu i sierpniu oraz w grudniu i styczniu wieją wiatry co daje dodatkową naturalną „klimatyzację”, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu wyspy. Duża wilgotność powoduje, że przy braku wiatru odczuwalna temperatura jest wyższa. Najgorętsze jest zawsze miasto (Stone Town)
 • Lotnisko (dojazd) – Na Zanzibarze znajduje się jedno lotnisko międzynarodowe Zanzibar International Airport (ZNZ) imienia prezydenta Karume. Lotnisko jest małe i przypomina bardziej dworzec PKS niż duży port lotniczy. Nowe lotnisko jest w budowie od 2014 roku, ale wciąż nie jest ukończone. Pas startowy pozwala jednak na lądowanie dużych międzykontynentalnych samolotów. Lotnisko jest pod Stone Town, zaledwie 15 minut samochodem od starówki i ok godziny jazdy od większości plaż z hotelami. Taxi z lotniska do miasta kosztuje ok. 15 USD a do większości miejsc, gdzie są hotele ok 50 USD. Obecnie na Zanzibar lata sporo linii lotniczych oraz czarterów. W sezonie zimowym z Polski latają czartery Itaki i TUI. Dobre rejsowe połączenia z przesiadkami ma Air Emirates, Quatar Airways i KLM.
 • Komunikacja – Na Zanzibarze jest transport publiczny, nie drogi w postaci autobusów i tzw. Dala dala, lokalnych mniejszych i zazwyczaj bardzo zatłoczonych pojazdów. Wyspa jest dobrze skomunikowana, ale podróż lokalnym transportem może dla przybysza z Europy stanowić wyzwanie. Koszt podróży zazwyczaj wynosi mało, bo między 1000 a 5000 TZS w zależności od trasy, niemniej jest to przygoda. Większość turystów decyduje się na taksówki, których jest mnóstwo. Wszystkie taksówki muszą być zarejestrowane i posiadać licencję. Większość taksówek to 5-6 osobowe minibusy, więc można podzielić w kilka osób koszt transportu. Wynajem samochodu jest teraz bardzo ułatwiony i w mieście jest sporo firm oferujących różne samochody do wynajęcia, najczęściej małe terenowe (Dokumenty zobacz punkt e.) Koszt wynajmu samochodu waha się od 20 do 45 USD/dobę w zależności od czasu wynajmu i rodzaju samochodu. Uwaga: na Zanzibarze częste są problemy z zakupem benzyny. Można wynająć tez skuter lub motocykl, ale to nie jest bezpieczne zwłaszcza dla mało doświadczonych kierowców. Ruch na Zanzibarze jest lewo stronny (angielski).
 • Zdrowie i ubezpieczenie – Żółta febra nie stanowi zagrożenia, ale bywa wprowadzany obowiązek posiadania żółtej książeczki z dowodem szczepienia przeciwko żółtej febrze. Malaria występuje już bardzo rzadko, ale jednak jest, także jej groźna odmiana mózgowa. Zalecane, ale nie obowiązkowe jest stosowanie profilaktyki antymalarycznej. Należy stosować repalanty i moskitiery. Najczęstsze przypadki wśród turystów to odwodnienie spowodowane nie piciem odpowiedniej ilości wody i wysoką temperaturą, poparzenia słoneczne oraz kłopoty żołądkowe, na które wystarczy zastosować te same preparaty co w Polsce. Apteki na Zanzibarze są dobrze zaopatrzone i jest ich sporo, zwłaszcza w mieście a większość leków można kupić bez recepty. Należy bezwzględnie pamiętać o dezynfekowaniu skaleczeń, otarć i zadrapań. Zakażenia w tropikalnym klimacie rozwijają się bardzo szybko i mogą okazać się poważne. Koniecznie należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Na miejscu są mniejsze kliniki i szpitale w mieście, gdzie w przypadku poważniejszego problemu należy się udać a rachunki w nich mogą okazać się nie małe więc bez ubezpieczenia, które zwróci koszty może to być bardzo kosztowny wyjazd. Osoby uprawiające nurkowanie z akwalungiem i/lub kite surfing, powinny pamiętać o ubezpieczeniu obejmującym uprawianie tych sportów. Na Zanzibarze, w Matemwe znajduje się komora dekompresyjna.
 • Bezpieczeństwo – Wraz z coraz większą ilością turystów odwiedzających Zanzibar zwiększa się przestępczość i niepożądane zjawiska jak prostytucja czy handel nielegalnymi używkami. Trzeba zachować bardzo dużą ostrożność przy propozycjach z tego zakresu, ponieważ kilka przypadków zakończyło się już tragicznie. Mimo to Zanzibar wciąż jest wyspą bezpieczną i przyjazną. Chodzenie nocą samotnie po mieście nie należy do dobrych pomysłów. Nungwi i Kedwa też maja kilka zakamarków, gdzie na pierwszy rzut oka widać, że nie koniecznie trzeba się pchać. Należą do takich miejsc bardzo lokalne bary usytułowane na ogół gdzieś na obrzeżach, głośne i pełne pijanych osób. Kradzieże się zdarzają, ale w większości wypadków na własne życzenie. Należy pilnować swoich rzeczy w miejscach publicznych, zwłaszcza portfeli i telefonów komórkowych. W hotelach dobrze zostawiać wartościowe przedmioty w sejfie. W tej kategorii znajduje się też bezpieczeństwo poruszania się wynajętym pojazdem. Ruch w niektórych miejscach jest spory a niektórzy miejscowi kierowcy jeżdżą bardzo szybko i niebezpiecznie. Trzeba bardzo ostrożnie jeździć zwłaszcza motorem lub skuterem, bo o wypadek nie jest trudno.
 • Telefony i Internet – Polskie komórki działają na Zanzibarze bez problemowo, ale oczywiście koszt połączenia jest wysoki. Na miejscu można kupić miejscowa kartę telefoniczna z pakietem rozmów i pakietem danych 3G /LTE. Na lotnisku sprzedawane są takie karty za 20 USD za tygodniowy pakiet. Faktycznie można za to samo zapłacić ok 5 USD, jeśli kupi się tyko kartę i doładowanie oraz samemu wybierze pakiet danych. Tygodniowy pakiet 10GB w pakiecie sieci Zantel kosztuje 12 500 TZS, jeśli się go samemu aktywuje, więc znacznie mniej niż 20 USD, ale tam instalacje robią za nas. Internet na wyspie jest powszechnie dostępny. W hotelach na ogół bezpłatnie w restauracjach na hasło dla gości. 3G i LTE działają tez bardzo dobrze, poza nielicznymi lokalizacjami. Może prędkość pozostawia sporo do życzenia i zdarzają się awarie, ale ogólnie komunikacja jest i nie jest zła.
 • Podsumowanie: Nie spiesz się, uśmiechaj się do innych, pamiętaj, że jesteś gościem więc szanuj miejscową kulturę, zwyczaje i przyrodę.
 • Może to zabrzmi niedorzecznie, ale na Zanzibarze nie jest najlepszym pomysłem iść do restauracji bardzo głodnym. A to z tego powodu, że czas płynie tu inaczej i oczekiwanie na posiłek może potrwać długo lub bardzo długo. W myśl zasady Pole, Pole, (powoli, powoli) nikt się tu nie spieszy i na nic zda się poganianie kelnera. Zaplanujmy zatem wyjście wcześniej, zanim głód ściśnie na kiszki