INFORMACJE DLA OSÓB WYBIERAJĄCYCH SIĘ Z NAMI NA KILIMANJARO

ZOBACZ OFERTĘ KILIMANJARO

Góra Kilimanjaro, co oznacza w języku Masajów „Góra, która lśni” wznosząca się na wysokość 5896 m n.p.m. jest nie tylko najwyższym masywem górskim Afryki, ale jest również jedną z najwyższych wolno stojących gór na świecie, wynurza się ponad falistą powierzchnię otaczającej sawanny na prawie 6000 metrów. Po raz pierwszy została zdobyta ponad sto lat temu dnia 5 października 1889 roku przez 2 Europejczyków, profesora Hansa Meyera oraz jego towarzysza Ludwika Purtschellera.

Góra położona jest na południe od Równika, w północnej Tanzanii, przy granicy z Kenią (góra w całości leży na terytorium Tanzanii). Bliskość Oceanu Indyjskiego ma ogromny wpływ na klimat, szatę roślinną i świat zwierząt.

Masyw składa się z trzech głównych szczytów wulkanicznych, które są uważane raczej za uśpione niż wygasłe: najwyższy Kibo 5896 m, niższy Mawenzi 5149 m i najniższy Shira 3962 m oraz wielu małych, bocznych stożków wulkanicznych.

Warunki wspinaczki są mocno uwarunkowane olbrzymim rozmiarem, wysokością i położeniem góry na otwartej równinie. W swoim pełnym rozmiarze ma 60 km długości z północnego zachodu na południowy wschód i 40 km szerokości w najszerszym miejscu.

KLIMAT
Podobnie jak cała północ Tanzanii, ekosystem Narodowego Parku Kilimanjaro ma 2 pory deszczowe i 2 dłuższe pory suche. Warunku pogodowe na Kilimanjaro są uzależnione właśnie od pory roku, ale również od strony, z której rozpoczyna się wejście na górę oraz od wysokości.
W kilka kilometrów warunki pogodowe mogą się zmienić z równikowych na arktyczne. Na każde 200 m przypada spadek temperatury o ok. 1C.
Na poziomie 1800-2800 m n p m zbocza góry porasta las deszczowy o wilgotnym tropikalnym mikroklimacie. Jednak im wyżej tym mniej roślinności aż ostatecznie zupełnie zanika z powodu niskich temperatur oraz suchego klimatu.
Styczeń, luty i marzec to najcieplejsze miesiące, prawie zupełnie bezchmurne. Blisko pory deszczowej zdarzają sie krótkie deszcze. Główna pora deszczowa trwa od kwietnia do połowy czerwca. Temperatura jest nadal względnie wysoka jednak gromadzące sie chmury drastycznie ograniczają widoczność. Z gęstych chmur kumulujących sie nad Kilimanjaro pada śnieg (na szczycie) i deszcz w niższych partiach.
Czerwiec, lipiec i sierpień to pora sucha. Noce bywają zimne za to niebo jest zupełnie bezchmurne co zapewnia wspaniała widoczność. We wrześniu i październiku ociepla się. Widoczność jest nadal dobra choć zdarzają sie pojedyncze chmury. Tylko niebo nad lasem deszczowym w tym okresie jest zachmurzone z racji wyższych temperatur a co za tym idzie parującej wody.
Listopad i grudzień to krótka pora deszczowa. Częste są krótkie popołudniowe deszcze. Jednak pod wieczór chmury znikają zapewniając świetna widoczność w nocy i rano.

NAJLEPSZE MIESIĄCE NA WEJŚCIE
Na Kilimandżaro można wchodzić przez cały rok ale najlepsze miesiące to styczeń, luty oraz wrzesień. Dobrymi miesiącami są również lipiec i sierpień (choć zimniejsze) oraz listopad i grudzień (większa wilgoć).

PARK NARODOWY KILIMANJARO
Park Narodowy Kilimanjaro obejmuje powierzchnię 756 km2 równikowego lasu deszczowego, wrzosowisk i łąk alpejskich, pustyni alpejskiej i szczytów górskich wznoszących się ponad poziomicą 2700 m. Na szczyt prowadzi siedem głównych szlaków wejściowych: Marangu, Mweka, Umbwe, Machame, Shira, Loitokitok i Rongai.

Pierwszy Rezerwat Leśny i Rezerwat Zwierząt powstał w 1921 roku. Park Narodowy Kilimandżaro został założony w 1973 i otwarty oficjalnie w 1977 r. Park istnieje, aby zachować niezwykłe krajobrazy, osobliwości geologiczne, florę i faunę Kilimanjaro. W konsekwencji dostęp do niego musi być ściśle kontrolowany i odwiedzający go turyści muszą przestrzegać przewidzianych prawem procedur przy wchodzeniu lub wspinaniu się na górę.

PRZYGOTOWANIE
Mimo, że Kilimanjaro jest górą dośc łatwo dostępną i wejście na nią nie wymaga specjalnego przygotowania technicznego trzeba pamiętać, iż w niższych partiach odcinki do pokonania są dość długie, zaś w wyższych partiach zbocza są strome. Tak więc wejście może okazać się dużym obciążeniem dla nóg. Warto też pamiętać o wysokość i związanym z nim rozrzedzeniem powietrza. Czasem reakcja organizmu na zbyt małą ilość tlenu może być bardzo zdecydowana. Dlatego też nie zaleca się wejścia na Kilimanjaro osobom cierpiącym na chorób związane z sercem, układem oddechowym oraz cierpiącym na chroniczny stres.

MARANGU ROUTE (nazywana również ‘coca cola’)
Pomimo, że jest mniej malowniczą od innych tras prowadzących na górę, jednak zawsze będzie najpopularniejszą, nie tylko ze względu na to, że jest to najłagodniejsze podejście na szczyt, ale również dlatego, że jest jedyną trasą, która ma dostateczną ilość miejsc w schroniskach, aby pomieścić setki przyjezdnych turystów idących na szczyt.
Brama parku narodowego leży na wysokości 1980 m n.p.m. i znajduje się na końcu wioski Marangu.

MACHAME ROUTE (nazywana również ‘whisky’)
Szlak ten jest uważany za najpiękniejszy szlak prowadzący na szczyt. Pierwszy odcinek prowadzi przez las deszczowy pełen niesamowitej roślinności i zwierząt. Bliżej szczytu roślinność zanika i rozpościera sie widok na lodowiec. Potrzebny jest jeden dzień aklimatyzacji tak więc szlak prowadzi z obozu Barafu do obozu Karranga Valley na tej samej wysokości. Zakwaterowanie w namiotach.

NAJPOPULARNIEJSZE PROGRAMY:

5-dniowy trekking na Kilimanjaro trasą Marangu:

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ TRASĄ MARANGU

Dzień 1
Po śniadaniu transfer do bramy Marangu, rejestracja i pierwszy dzień trekkingu do pierwszej bazy Mandara Hut, poprzez gęsty tropikalny las deszczowy, zamieszkany przez liczne zwierzęta, które łatwo spotkać na trasie. W pobliżu Mandara znajduje się krater Maundi. Kolacja i nocleg – Mandara Hut, FB

Marangu Gate: 1860 m. n.p.m.
Dystans: 9 km (ok. 4h)
Mandara Hut: 2744 m. n.p.m.

Dzień 2
Po śniadaniu drugi dzień trekkingu do Horombo Hut. Trasa wiedzie z lasu deszczowego na trawiaste tereny porośnięte min. „heather trees”. Stąd rozpościera się piękny widok na szczyty Kibo i Mawenzi. Druga część marszu wiedzie już przez coraz bardziej skaliste i mniej zarośnięte obszary. Kolacja i nocleg – Horombo Hut, FB

Mandara: Hut 2744 m. n.p.m.
Dystans: 11 km (ok. 5h)
Horombo Hut: 3761 m. n.p.m.

Dzień 3
Po śniadaniu trzeci dzień trekkingu do Kibo Hut. Trasa wiedzie przez skaliste tereny z unikalną górską roślinnością (np. drzewa euphorbia). Trudności z oddychaniem i zmęczenie na tym odcinku zaczynają być odczuwalne. Obóz usytuowany jest w siodle pomiędzy szczytem Kibo a Mawenzi wśród niezwykłego, księżycowego pejzażu. Kolacja i nocleg – Kibo Hut, FB

Horombo Hut: 3761 m. n.p.m.
Dystans: 10 km (ok. 5h)
Kibo Hut: 4700 m. n.p.m.

Dień 4
Pobudka niedługo po północy. To dzień kulminacyjny – atak na szczyt Kilimanjaro! 5h marszu pod górę to najtrudniejszy i najbardziej stromy odcinek wyprawy. O wschodzie słońca docieramy do Gilman’s Point (5681 m. n.p.m.) na krawędzi krateru. Jeżeli kondycja pozwala do najwyższego punktu Afryki Uhuru Peak (5896 m. n.p.m.) jest jeszcze 2h marszu. Następnie powrót do drugiej bazy Horombo Hut. Nocleg i kolacja – Horombo Hut, FB

Kibo Hut: 3761 m. n.p.m.
Uhuru Peak: 5896 m. n.p.m.
Horombo Hut: 3761 m. n.p.m.
Dystans: 24 km (ok.. 13h)

Dzień 5
Po śniadaniu zejście do bramy Marangu. Transfer do hotelu w Arusha Kolacja i nocleg w hotelu, FB

Horombo Hut: 3761 m. n.p.m.
Dystans: 20 km (ok. 11 h)
Marangu Gate: 1860 m. n.p.m
Dystans trasferu do hotelu: 80 km

Po dotarciu do bramy parku, pożegnanie z przewodnikami i tragarzami. Następnie trasfer do hotelu w Arusha gdzie powinniśmy dotrzec około 16.00 popołudniu. Kolacja i nocleg
KONIEC

CENA w 2020 r. od 1535 USD/os (przy min 5 osbach, 6 nocy w tym 4 na terenie Parku Kilimanjaro)

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ TRASĄ MARANGU

7-dniowy trekking na Kilimanjaro trasą Machame:

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ TRASĄ MACHAME

Dzień 1
Po śniadaniu transfer do bramy Machame, rejestracja i pierwszy dzień trekkingu do pierwszej bazy – Obozu Machame, poprzez gęsty tropikalny las deszczowy, zamieszkany przez liczne zwierzęta, które łatwo spotkać na trasie.
Kolacja i nocleg – Obóz Machame, FB

Machame Gate: 1830 m. n.p.m.
Dystans: 14 km (ok. 6h)
Obóz Machame: 3100 m. n.p.m.

Dzień 2
Po śniadaniu drugi dzień trekkingu do Obozu Shira. Trasa wiedzie z lasu deszczowego na trawiaste tereny porośnięte min. „heather trees”, wrzosowiska, błoto.
Kolacja i nocleg – Obóz Shira, FB

Obóz Machame: 3100 m. n.p.m.
Dystans: 10 km (ok. 6h)
Obóz Shira: 3840 m. n.p.m.

Dzień 3
Po śniadaniu trzeci dzień trekkingu przez Lava Tower powrotem niżej do Obozu Barranco. Dla wielu osób ten dzień może należeć do najtrudniejszych ze względu na możliwą drastyczną zmianę pogody. Może pojawić się śnieg, deszcz i mgła oraz silny wiatr. Mogą także wystąpić silne bóle głowy i inne objawy choroby wysokościowej. Z tej przyczyny, jest to dzień przeznaczony na aklimatyzację i po przejściu przez Lava Tower wracamy do niższych rejonów gdzie usytuowany jest Obóz Barranco.
Kolacja i nocleg – Obóz Barranco, FB

Obóz Shira: 3840 m. n.p.m.
Lava Tower: 4630 m. n.p.m.
Dystans: 7 km (ok. 5h)
Obóz Barranco: 3860 m. n.p.m.

Dzień 4
Po śniadaniu trzeba pokonać stromą ścianę Barranco Wall. Dalej trawers jest prosty, wiedzie przez pustynią alpejska do doliny Karanga.
Nocleg i kolacja – Obóz Karanga, FB

Obóz Barranco: 3860 m. n.p.m.
Obóz Karanga: 4200 m. n.p.m.
Dystans: 7km (ok. 5h)

Dzień 5
Po śniadaniu ruszamy dalej. Teren górzysty i pustynia alpejska. Barafu w Swahili oznacza lód i nie bez powodu obóz nosi taką nazwę, bo jest to najzimniejszy nocleg na całej trasie. Nocleg i kolacja – Obóz Barafu, FB

Obóz Karanga: 4200 m. n.p.m.
Obóz Barafu: 4600 m. n.p.m.
Dystans: 7km (ok. 3,5h)

Dzień 6
To dzień kulminacyjny i najtrudniejszy – atak na szczyt Kilimanjaro. O północy ruszamy w kierunku szczytu i po 5-6 godzinach o wschodzie słońca dotrzemy do krawędzi krateru Kibo tzw Stella Point (5685 m. n.p.m.) Dalej jeszcze 2 h marszu krawędzią krateru dzielą nas od Uhuru Peak, najwyższego punktu. Następnie trzeba się przygotowac na dość trudne zejście do Obozu Barafu i dalej doliną Mweka do Obozu Mweka.
Nocleg i kolacja – Obóz Mweka, FB

Obóz Barafu: 4600 m. n.p.m.
Stella Point: 5685 m. n.p.m.
Uhuru Peak:5896 m. n.p.m.
Obóz Mweka:3100 m. n.p.m.
Dystans: 35km (ok.17h)  

Dzień 7
Po śniadaniu zejście do bramy parku Kilimanjaro – Mweka Gate. Transfer do hotelu w Arusha. Kolacja i nocleg w hotelu, FB

Obóz Mweka: 3100 m. n.p.m.
Mweka Gate: 1860 m. n.p.m
Dystans:15 km (ok. 3,5h)

Po dotarciu do bramy parku, pożegnanie z przewodnikami i tragarzami. Następnie transfer do hotelu w Arusha gdzie powinniśmy dotrzeć około 16.00 popołudniu. Kolacja i nocleg w hotelu.
KONIEC

CENA w 2020 r. od 1815 USD/os (min 5 osobach, 7 nocy w tym 5 na terenie Parku Kilimanjaro)

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ TRASĄ MACHAME

Lista rzeczy i sprzętu zalecana na wyprawę na Kilimanjaro:

  • lekkie buty trekingowe
  • tenisówki lub adidasy
  • skarpety, wełna lub narciarskie 2 pary
  • inne skarpety,  getry lub ochraniacze
  • podkoszulka sportowa(najlepiej antypotna)
  • bluza z polara
  • lekka bluza lub koszula
  • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem (najlepiej Sympatex lub Goretex)
  • rękawice wełna lub polar
  • czapka ciepła wełna lub polar
  • czapka przeciwsłoneczna z daszkiem
  • spodnie sportowe lub górskie (np.polar)
  • spodnie lekkie deszczowe (np. Sympatex lub Goreytex)
  • bardzo dobra latarka najlepiej czołówka + zapas baterii
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV (najlepiej lodowcowe)
  • okulary zwykłe przeciwsłoneczne
  • śpiwór ciepły
  • kijki teleskopowe
  • mały plecak typu „Horoleska”
  • plecak duży
  • butelka na wodę, zalecam nawet 2 butelki
  • bielizna osobista (minimalna ilość)
  • duży mocny worek plastikowy na rzeczy
  • przybory toaletowe
  • mini apteczka na własny użytek
  • krem z filtrem UV
  • chusta lub kominiarka
  • Śpiwór
  • karimata
  • I inne

W celu poprawy komfortu można wziąć również:

  • kubek
  • lekkie sztućce
  • krótkie spodnie
  • specjalny pas zabezpieczający na pieniądze i dokumenty
  • papier toaletowy
  • obuwie do kąpieli (które przyda się na Zanzibarze po wspinaczce)
  • parasol
  • tabletki do uzdatniania wody
  • i inne

Lista leków które warto prywatnie wziąć do swojej indywidualnej apteczki:

  • plaster z gazą
  • opaska elastyczna (np. na kolano lub staw skokowy)
  • Nifuroksazyd (biegunka, ostre zapalenia jelita wywolane np. ameba)
  • Aspiryna
  • Rulit lub inny mocny antybiotyk o szerokim spektrum dzialania
  • Paracetamol lub Pyralgin (lek przeciwbólowy)
  • krople do oczu
  • Loperamid (hamuje biegunkę)
  • Relanium (przed snem uspokaja)
  • Diamox (choroba wysokosciowa)
  • OFF (przeciw komarom)

Oczywiście można zwiększyć apteczkę wg indywidualnych potrzeb np. przez zabranie jeszcze wody utlenionej czy spirytusu, ale wszystko z umiarem i w małych opakowaniach.

ZOBACZ OFERTĘ KILIMANJARO

Kilimanjaro